Hry na snehu


 Hry na snehu pre žiakov SŠI Námestovo

Dňa 7. februára sme zamenili školské učebnice za sánky a pohyb na čerstvom vzduchu. Žiaci boli poučení o bezpečnosti na svahu a o prvej pomoci v prípade úrazu. Pobyt  vonku sme si užili spúšťaním a vytváraním anjelov a srdiečok zo snehu.

Pre žiakov C variantu  vyučovanie začalo motivačným rozhovorom  o športoch a aktivitách detí počas zimy. Triedne učiteľky  prostredníctvom zážitkového učenia  aplikovali  do vyučovacieho procesu rôzne edukačné hry, v ktorých žiaci   prejavili  svoju  spontánnosť a prirodzenosť. Zahrali sa na mráz a snehové vločky, snehuliakov a zajačikov, lietajúcich  vtáčikov, napodobňovali  rôzne zvuky vtákov. Nechýbali ani omaľovánky o zime, pexeso so zimným oblečením. Vyskúšali si rôzne techniky   –  vyrábali, šili, modelovali a  kreslili  snehuliakov.

Najväčšie prekvapenie ich však čakalo vonku.  Bohatá nádielka snehu a krásny slnečný deň  im pripravili  nezabudnuteľné chvíle, ktoré zažili pri  šmýkaní  sa a váľaní  na snehu, cez prechádzky,  pozorovanie počasia, otužovania sa na čerstvom vzduchu.  Odmenou pre všetkých bola spokojnosť a vyštípané líčka.  Pocit, že sa dosýta vybláznili a vyhrali.

V A variante sa hry na snehu začali poučením o bezpečnosti a motivačným rozhovorom o potrebe športovania a pohybu v zimných mesiacoch. Potom sa žiaci a pedagógovia dobre obliekli a vyrazili vonku na ihrisko. Tam prebiehali určené disciplíny a súťaže pod vedením pedagógov. Súčasne prebiehala spontánna zábava deti, sánkovačka, kreslenie na sneh, stavanie sôch atď. Jediným problémom bola nízka teplota a preto sme sa museli predčasne schovať do tepla triedy.

Hier sa zúčastnili aj deti zo ŠMŠ a ŠZŠ autisti. Pre deti a žiakov boli pripravené súťažné disciplíny a to prenášanie snehu, hod snehovou guľou na cieľ, maľovanie na sneh, beh do kopca a hľadanie drievok. Po skončení súťažných disciplín sme deti ocenili za ich snahu a výkony diplomom a sladkou odmenou v podobe lízatka.